Proizvodnja elektrike iz vetrne energije

Veter bo do leta 2030 postal največji vir električne energije v Evropi. K temu prispeva tudi Petrol z načrtovanjem, gradnjo in upravljanjem vetrnih elektrarn.

PREVERITE OSTALE REŠITVE Z OVE

Prispevek k doseganju podnebnih ciljev

Energija iz stalnih naravnih procesov

Integracija in upravljanje energije iz OVE

Povečanje deleža OVE v energetskem miksu

Preverite še ostale poslovne rešitve

Veter, obnovljiv vir energije

.

Vetrnice proizvajajo elektriko z uporabo kinetične energije vetra. Ta se preko vetrnih turbin ali sistemov za konverzijo vetrne energije pretvarja v električno energijo. Količina pridobljene energije iz vetra je odvisna tako od velikosti turbine in dolžine lopatic vetrnic, kot tudi seveda hitrosti vetra.

Tehnologije za vetrne elektrarne se zelo hitro razvijajo, medtem ko njihovi stroški upadajo. Nove tehnologije vetrnic omogočajo konkurenčno izkoriščanje vetra tudi ob nižjih hitrostih vetra (višji stolpi, daljša krila in nova aerodinamika), vetrnice pa so obenem višje, tišje in malim pticam bolj prijazne. Zato vetrne elektrarne v primerjavi s konvencionalnimi viri postajajo vse bolj konkurenčne in zaželene.

V Petrolu načrtujemo, gradimo in upravljamo vetrne parke, z obzirom na lokacije, kjer je možno ekonomsko učinkovito in okolju neškodljivo izkoristiti potencial vetra.

Zakaj vetrne elektrarne?

Konkurenčen in hitro rastoč vir energije

Vlaganje v vetrne elektrarne v Evropi doživlja pravi razcvet s povprečno 30 % letno rastjo v zadnjih petih letih. 

Poleg upadanja stroškov vetrnih elektrarn, električna energija pri proizvodnji iz vetra nastaja z majhnimi vplivi na okolje. Dodatne prednosti so še ustvarjanje novih delovnih mest, cena električne energije pa je nižja, oziroma konkurenčnejša kot pri ostalih virih, kar prinaša pozitivne učinke na gospodarstvo.

Geografska umestitev vetrnih elektrarn

Vetrne elektrarne so najbolj smiselne za področja s konstantnimi vetrovi nad 5 m/s. Potencial vetra je na geografskem področju naše regije nezanemarljiv, še posebej na Hrvaškem, ki ima na področju obnovljivih virov zelo jasno strategijo, in ustrezen zakonodajni okvir. Zaradi napredne tehnologije se lahko na področjih, kjer imamo nekoliko nižje povprečne hitrosti vetra, uporabijo turbine z večjimi premeri rotorjev (>140 m).

Načrtovanje vetrnih elektrarn

Pred izvedbo projekta vetrne elektrarne morajo biti izvedene zahtevne študije vplivov na okolje in monitoring ptic, meritve povprečne hitrosti vetra in analiza njegove značilnosti. Pri načrtovanju vetrne elektrarne sta ključnega pomena še zahtevnost terena in razpoložljivost ostale infrastrukture, ki mora omogočati transport opreme in možnost priključitve na električno omrežje.

Načrtovanju sledijo gradnja temeljev, transport sestavnih delov, montaža in zagon vetrnega polja.

Poslovni modeli

Energetske rešitve vetrnih elektrarn razvijamo in izvajamo predvsem v vlogi investitorja in partnerja pri razvoju projektov. Pri tem je ključnega pomena sodelovanje z lokalnimi podjetji in okoljem. Vetrni park Ljubač je prvi Petrolov projekt na področju proizvodnje vetrne energije, ki je izveden brez finančnih podpor ali subvencij. 

V primeru večjih projektov se poslužujemo tudi modela PPA (upstream Power Purchase Agreement), kjer gre za pogodbo o nakupu energije, ki zagotavlja dolgoročno zanesljivo oskrbo z električno energijo in predvidljive stroške.

Z vetrno energijo do nizkoogljične mobilnosti

Električna vozila, ki jih polnite na Petrol mreži e-polnilnic, se polnijo z električno energijo iz obnovljivega vira energije – vetra. Za ta namen imamo v Petrolu zakupljena ustrezna potrdila o izvoru energije iz vetrnih elektrarn, med katere sodita tudi lastna vetrna parka Ljubač in Glunča.

Z obnovljivimi viri do energetske samooskrbnosti

Doseganje energetske samooskrbnosti je možno tudi s kombinacijo različnih proizvodnih virov električne energije, prednostno iz obnovljivih virov (veter, sonce, voda). Pri tem bodo imeli v prihodnosti ključno vlogo hranilniki energije. 

V Petrolu naseljem in vasem, ki želijo zagotoviti zanesljivost in varnost svoje oskrbe z energijo, pomagamo z načrtovanjem, gradnjo in upravljanjem manjših in večjih sončnih elektrarn namenjenih samooskrbi občanov, v enotno upravljanje pa lahko vključimo tudi manjše vetrnice, baterije in e-polnilnice, kot smo to učinkovito storili v vasi Luče.

Petrolove vetrne elektrarne

Polje vetrnih elektrarn Glunča

Polje vetrnih elektrarn Glunča je zgrajeno v bližini Šibenika na Hrvaškem. Sestavlja ga devet turbin s premerom rotorja 108 m. Posamezna turbina ima 2,3 MW nazivne moči, celotno polje elektrarn pa 20,7 MW skupne nazivne moči ter letno proizvodnjo 45-50 GWh elektrike, kar zadosti potrebam okoli 15.000 povprečnih gospodinjstev.

Polje vetrnih elektrarn Ljubač

Polje vetrnih elektrarn Ljubač je zgrajeno v bližini Knina na Hrvaškem. Vetrno polje obsega devet vetrnic s premerom rotorja 131 metrov. Posamezna turbina ima 3,6 MW nazivne moči, kar pomeni skupno zmogljivost dobrih 32 MW. Pričakovana letna proizvodnja energije celotnega polja elektrarn je 96 GWh, kar zadošča za 30.000 povprečnih gospodinjskih odjemalcev.

PREBERITE VEČ

Kontaktirajte nas

poslovne.resitve@petrol.si

Klepet

Pomoč in svetovanje

Klepet s svetovalcem

Pomoč in svetovanje

Zavedamo se, da je hiter in neposreden dostop do želenih informacij ključnega pomena. Prijazni in strokovno podkovani operaterji vam bodo z veseljem pomagali.

Klic

Brezplačna telefonska številka:

080 22 66

eShop brezplačna telefonska številka:

080 22 13

Klici iz tujine:

+386 14 71 45 90

Klici za pravne osebe:

+386 1 58 63 535

Energetske rešitve:
080 22 34

Elektronska pošta

Splošne informacije in podpora:

podpora.strankam@petrol.si

Spletna trgovina eShop:

eshop@petrol.si

Za podjetja:

poslovne.resitve@petrol.si

Energetske rešitve:
energetski.center@petrol.si

Facebook sporočilo
Povej Petrolu

Pošljite sporočilo preko našega orodja Povej Petrolu.