Kako lahko postanem Petrol poslovni odjemalec električne energije?
Če želite postati naš poslovni odjemalec, je najlažje, če nam na elektronski naslov energenti.mpo@petrol.si (kontakt za male poslovne odjemalce s priključno močjo do 43 kW) ali poslovni.odjemalci@petrol.si (kontakt za velike poslovne odjemalce s priključno močjo nad 43 kW) posredujete račun obstoječega dobavitelja in poslali vam bomo ustrezno ponudbo za dobavo električne energije.
Lahko nas pokličete tudi na telefonsko številko 080 11 77 (kontakt za male poslovne odjemalce s priključno močjo do 43 kW) ali 01 471 45 02 (kontakt za velike poslovne odjemalce s priključno močjo nad 43 kW).
Koliko znašajo stroški zamenjave dobavitelja in kakšen je postopek menjave dobavitelja?
Zamenjava dobavitelja je brezplačna, celoten postopek pa v vašem imenu izpeljemo mi kot vaš novi dobavitelj električne energije. Vašega obstoječega dobavitelja tudi ni treba posebej obvestiti o zamenjavi dobavitelja.
Sprememba dobavitelja se lahko izvede katerikoli dan v mesecu v roku 21 dni od oddaje vloge dobavitelja električne energije pristojnemu elektrodistribucijskemu podjetju.
Dobava električne energije v času menjave dobavitelja ne bo prekinjena.
Kako vem, ali sem mali poslovni odjemalec ali veliki poslovni odjemalec?
Mali poslovni odjemalec električne energije je odjemalec na nizki napetosti, ki ni gospodinjski odjemalec in katerega vsota priključnih moči merilnih mest na pogodbi o dobavi električne energije je enaka ali manjša od 43 kW. Povprečni letni odjem malih poslovnih odjemalcev je 22 MWh.
Mali poslovni odjemalci so manjša pisarniška podjetja, odvetniške službe, bari in restavracije, frizerski saloni, manjši obrtniki ipd.
Veliki poslovni odjemalec je odjemalec, ki ni gospodinjski odjemalec in ima priključno moč nad 43 kW (pri tem pa ima lahko odjemalec več merilnih mest, katerih seštevek priključne moči na poslovnem odjemu presega 43 kW).
Med velike poslovne odjemalce uvrščamo tudi industrijo oz. proizvodna podjetja in podjetja, ki imajo več poslovalnic.
Sem poslovni odjemalec električne energije in zemeljskega plina. Ali lahko dobim en račun za vse storitve?
Seveda. Odločite se lahko za ločene račune po storitvah ali pa za skupni račun. Če se odločite za skupni račun, boste prejeli samo en račun in boste lahko opravili tudi samo enkratno plačilo za vse storitve.
Sedež podjetja se je spremenil. Kako uredim spremembo pri dobavitelju električne energije?
Uporabnik je dolžan pisno obvestiti lokalno elektrodistribucijsko podjetje o vsaki spremembi firme, naziva, sedeža in drugih podatkov, potrebnih za obračun uporabe elektroenergetskih omrežij, in sicer najpozneje v osmih dneh po nastali spremembi. Če uporabnik tega ne upošteva, mu ELES, d.o.o., oz. lokalno distribucijsko podjetje zaračuna stroške, ki mu jih uporabnik s takšnim ravnanjem povzroči. Pri spremembi sedeža podjetja boste potrebovali izpis iz registra podjetij (AJPES).
Podjetje je razširilo svojo dejavnost in poraba električne energije se bo povečala. Ali moram o teh spremembah obvestiti dobavitelja električne energije? Če da, kako?
Mali poslovni odjemalec ni dolžan sporočati tovrstnih sprememb. Ker se podjetja med seboj razlikujejo, je najbolje, da svoje obveznosti preverite v svoji pogodbi o dobavi električne energije.
Velike poslovne odjemalce pa prosimo, da v primeru predvidenega povečanja porabe stopite v stik s svojim skrbnikom, zabeleženim na sklenjeni pogodbi, in skupaj bomo poiskali ustrezno rešitev.
V delu svoje stanovanjske hiše bi rad odprl obrtno dejavnost. Ali moram o tem obvestiti dobavitelja električne energije?
Preden začnete z dejavnostjo, morate zaprositi za novo soglasje za priključitev za pridobitno dejavnost. V svoji hiši morate primerno urediti ločitev električnih napeljav med gospodinjskim in poslovnim delom in urediti novo merilno mesto. Novo merilno mesto pooblaščena oseba lokalnega pooblaščenca ELES, d.o.o., priključi skladno s pravili o priključevanju novih odjemalcev.
Kakšen je delež obnovljivih virov v vaši proizvodnji električne energije?
V Petrolu se ukvarjamo tudi s proizvodnjo električne energije iz obnovljive energije vetra, sonca in vode. Iz obnovljivih virov proizvedemo 150 GWh elektrike, kar zadošča za skoraj 30.000 uporabnikov, tj. kar polovico Petrolovih kupcev elektrike.
Zaradi naše zaveze trajnostnemu razvoju želimo do leta 2025 razviti za 500 GWh letne proizvodnje elektrike iz obnovljivih virov, dovolj za 100.000 odjemalcev, tudi za potrebe industrije, transporta in oskrbe s toploto.
Sem veliki poslovni odjemalec, vendar imam tudi svojo sončno elektrarno. Ali se lahko s Petrolom dogovorim za odkup viškov električne energije?
Seveda. Poleg Pogodbe o dobavi električne energije se lahko dogovorite tudi za odkup viškov električne energije. Vas zanima prodaja električne energije? Pošljite nam ponudbo preko obrazca!
Katere postavke na računu določi dobavitelj in katere postavke na računu so enake pri vseh dobaviteljih?
Kot vaši dobavitelji električne energije določamo samo ceno za električno energijo (v EUR/kWh) in mesečno nadomestilo, ki je fiksno/merilno mesto in enako za gospodinjstva in male poslovne odjemalce.
Vse ostale postavke na računu določata Vlada RS in Agencija za energijo ter so enake za vse, ne glede na to, katerega dobavitelja izberete:
- omrežnino določa Agencija za energijo,
- dodatke k omrežnini določa Vlada RS,
- trošarino določa Vlada RS,
- prispevke po Energetskem zakonu določa Vlada RS in
- DDV določa Vlada RS.
Lahko z alternativnimi viri energije oskrbujete tudi naselja in stavbe?
Naselja, ki niso priključena na sistemsko elektroenergetsko omrežje, morajo razmišljati o alternativnih možnostih oskrbe z energijo, predvsem o energetski samooskrbi. V Petrolu odročnim naseljem pomagamo zagotoviti stabilno oskrbo z električno energijo z vzpostavitvijo solarnih panelov, ki se povezujejo v manjša omrežja. Gre za izkoristek obnovljivih virov energije, ki omogočajo lokalno energetsko samozadostnost ter zagotovljen odjem električne energije za gospodinjstva, industrijo, mala in srednje velika podjetja, komercialne stavbe ter poslovne in javne zgradbe.
Prav tako na večstanovanjske stavbe ali objekte poslovnih oz. javnih uporabnikov namestimo sončne elektrarne, ki nudijo možnost samooskrbe z elektriko. Sončna svetloba se kot naravni obnovljivi vir pretvori v električno energijo, uporabniki pa lahko viške pošiljajo v omrežje oz. jih uporabijo za ogrevanje, hlajenje ali mobilnost.
Želite sporočiti stanje svojega števca električne energije? Izpolnite obrazec!
V drugem oknu ste bili odjavljeni ali pa vam je potekla seja. Trenutna stran se bo osvežila.
Zavedamo se, da je hiter in neposreden dostop do želenih informacij ključnega pomena. Prijazni in strokovno podkovani operaterji vam bodo z veseljem pomagali.