Spomladi je v zraku veliko cvetnega prahu, ki marsikomu z alergijami zagreni ta letni čas. Kaj lahko storite kot voznik, da si med vožnjo olajšate alergijske težave in si zagotovite bolj neoporečen zrak?
Večina novejših avtomobilov ima v prezračevalni sistem vključen kabinski zračni filter. Ta očisti zrak, ki prihaja v notranjost avtomobila po t. i. sistemu HVAC – sistemu za zračenje, ki ga sestavljajo gretje (H), ventilacija (V) in klimatska naprava (AC).
Funkcija kabinskega zračnega filtra
Vloga kabinskega zračnega filtra je sicer preprosta, a obenem zelo pomembna za zdravje in počutje. Ob redni menjavi učinkovito lovi trdne delce, kot so prah, delci iz izpušnih plinov in pelod. Ujame tudi večje delce, celo drevesne vejice in liste. To je še posebno pomembno, če pogosto vozite zunaj urejenih cest. Redna menjava kabinskega filtra je zato ključna.
Neučinkovito filtriranje zraka, ki prihaja v kabino, občutno zniža kakovost zraka v avtomobilu. Če imate alergijske ali druge dihalne težave, lahko to močno ovira vašo vožnjo.
Zapolnjen filter lahko povzroči celo dodatne stroške. Vedno bolj namreč obremenjuje motor za prezračevanje, to pa lahko zaradi težjega pretoka zraka poveča porabo goriva.
Kako pogosto je treba menjati kabinski zračni filter?
Informacijo o priporočeni menjavi kabinskega zračnega filtra najdete v priročniku avtomobila. Tam so tudi navodila, kako ga lahko zamenjate sami.
Predvidena pogostost menjave kabinskega filtra se sicer razlikuje od proizvajalca do proizvajalca.
Vedno se lahko zanesete na splošno pravilo: kabinski zračni filter menjajte po približno 12.000 do 15.000 prevoženih kilometrih.
Za večino voznikov to sovpada z redno menjavo olja. Če pogosteje vozite po mestu in v času prometnih konic, pa filter zamenjajte vsaj enkrat letno, tudi če število prevoženih kilometrov ni veliko.
S svežimi filtri poskrbite za svoje zdravje, z gorivom visoke kvalitete pa za ustrezno stanje avtomobila. Visokokakovostna goriva Q Max s posebnimi aditivi čistijo motor ter tako zagotavljajo zdravo »ožilje« motorja in s tem njegovo dobro delovanje.
Če trpite za alergijami, kabinski zračni filter zamenjajte na začetku pomladansko-poletne sezone. V prid menjavi filtra spomladi govori še eno dejstvo.
V milih in vlažnih zimah, kot jih poznamo zadnja leta, se na filtru pogosteje zaredijo bakterije in glivice.
Pozimi je zrak tudi bolj onesnažen in zato se v filtru nabere še več nečistoč. Vse to dodatno poslabša kakovost zraka v avtomobilu.
Znaki zapolnjenega kabinskega filtra
Kabinski zračni filter je včasih treba menjati še prej, kot je priporočeno.
Znaki, da je filter zamašen in je njegova menjava nujno potrebna, so:
- v avtomobilu zaznate, da je kakovost zraka slaba;
- vonj, ki prihaja iz ventilacijskih rež, ni prijeten;
- ko je prezračevanje vklopljeno, slišite žvižgajoč zvok (ali druge netipične glasove);
- imate občutek, da je pretok zraka po zračnem sistemu šibkejši, kot bi moral biti.
Proti alergijam še z dodatnimi ukrepi
Menjava kabinskega zračnega filtra je le eden od načinov, da zmanjšate možnosti alergičnih reakcij na cvetni prah med vožnjo. Dodatno lahko zaščitite zrak v avtomobilu še z rednim sesanjem sedežev in preprog, čiščenjem površin ter izogibanjem zračenju vozila v jutranjih in večernih urah, ko je količina cvetnega prahu v ozračju največja.