Skupaj pomagamo: svoje Zlate točke podarite za biotsko pestro obnovo našega gozda
Hvala, da ste svoje Zlate točke namenili Zavodu za gozdove Slovenije. Skupaj smo zbrali 10.000 € sredstev, ki bodo skupaj s šojami, naravnimi raznašalci semen, pomagala obnoviti skoraj 20 hektarjev poškodovanega gozda, kar je enako polovici velikosti Krakovskega pragozda.
Hvala, da pomagate ohranjati naše gozdove
Z donacijami Zlatih točk ste Zavodu za gozdove Slovenije pomagali, da obnovi skoraj 20 hektarjev slovenskih gozdov, ki bodo bogatejši za več kot 32.000 mladih drevesc. Da nas bodo še leta oskrbovala s kisikom in vezala ogljikov dioksid iz ozračja.
Do 31. januarja 2024 ste nam v dober namen pomagali zbrati več kot 5 milijonov Zlatih točk. Te smo spremenili v donacijo ter znesek zaokrožili na 10.000 €. In jo namenili za biotsko pestro obnovo našega gozda.
Gre za še eno v nizu aktivnosti, s katerimi smo se v Petrolu zavezali k obnovi slovenskih gozdov.
Kako bodo vaše Zlate točke pomembno prispevale k lepši in bolj trajnostni prihodnosti našega gozda, si preberite tukaj.
Preverite, kako podariti Zlate točke
Zlate točke za ohranjanje naravne pestrosti: za do 32.000 novih drevesnih domov ali skoraj 20 hektarjev obnovljenega gozda!
*Po podatkih Zavoda za gozdove Slovenije je v 150 kg približno 33.300 želodov (ob upoštevanju povprečne teže želoda 4,5 g). Šoje bi s količino 150 kg želoda lahko zasadile približno 30.000 sadik hrasta, kar je enako površini 12 hektarjev gozda (ob upoštevanju značilnosti procesa naravnega pogozdovanja šoje).
Hvala, ker skupaj podpiramo naravo in prispevamo k ohranjanju biotske raznovrstnosti
Redke drevesne vrste krepijo odpornost gozda
Manjšinske vrste so pogosto ogrožene – zaradi naravnih ujm, bolezni, zmanjševanja njihovih naravnih rastišč in prevlade večinskih drevesnih vrst. Ker se s podnebnimi spremembami spreminjajo rastiščni pogoji v gozdu, moramo z dopolnilno sadnjo redkih oziroma manjšinskih drevesnih vrst ohraniti njihovo prisotnost v slovenskih gozdih na vseh območjih, kjer lahko uspevajo. S tem pomembno krepimo vitalnost gozdov.
Šoje naravno pogozdujejo hrastove gozdove
Ogolele površine po ujmah so primerne za postavitev krmilnic z želodom za šoje. Po opazovanjih Zavoda za gozdove Slovenije šoja ob enem letu odnese tri do štiri želode. Od tega dva do tri da v golšo, enega pa ima v kljunu. Slednjega pogosto med potjo izgubi, ostale pa zakoplje najpogosteje tam, kjer je manj snega (običajno pod krošnje iglavcev). S tem pospešuje obnovo gozda, kot tudi mešanost in biotsko raznolikost gozdov.
Sove zmanjšujejo število glodavcev v gozdu
Na gozdnih površinah, prizadetih po naravnih ujmah, se običajno pojavi večje število malih glodavcev, ki jedo semena ali mlade rastline. Zavod za gozdove Slovenije s tem namenom postavlja gnezdilnice za naslednje vrste "gozdnih" vrst sov: lesna sova, kozača, koconogi čuk, mali skovik. Gozdne sove skrbijo za zmanjšanje števila malih glodavcev, saj se z njimi prehranjujejo. S tem pa ohranjajo naravno ravnovesje.
Zaveza projektu Zeleno srce Krasa
V Petrolu smo z veseljem podpisali zavezo o dolgoročni podpori projektu Zeleno srce Krasa, ki bo pod okriljem Zavoda za gozdove Slovenije skrbel za realizacijo načrta sanacije obnove gozda na pogorelem Krasu. Ob koncu novembra smo na Krasu pomagali pri obnovi tudi zaposleni.
ZAVEZA O DOLOGORČNI PODPORI PROJEKTU ZELENO SRCE KRASAProstovoljske akcije sajenja dreves
Obnovo slovenskih gozdov smo v preteklem letu podprli tudi z organiziranjem prostovoljskih delovnih akcij, v katerih smo zaposleni pomagali saditi nova drevesa – v Kočevju, pod Nanosom, pa tudi na Krasu. Vračanje družbi je sicer projekt, s katerim Petrol že leta pomaga lokalnemu okolju.
VRAČANJE DRUŽBIPodpora naših srčnih športnikov
Kako pomembni so slovenski gozdovi, vedo tudi naši košarkarji: Jaka Blažič, Gregor Glas in Karlo Matković. Ker na tekmah dobijo toliko podpore navijačev, razumejo, kako pomembno je vračanje družbi. Zato nam bodo z veseljem pomagali širiti glas o donaciji Zlatih točk za ohranjanje biotske raznovrstnosti gozdov.
Pravila donacij Zlatih točk
Imetniki Petrol Zlatih točk ste te lahko podarili od 5. decembra 2023 na vseh Petrol bencinskih servisih v Sloveniji, v mobilni aplikaciji Na poti ali prek spletnega obrazca na naši spletni strani. Zbiranje Zlatih točk je trajalo do 31. januarja 2024. V primeru, da bi zastavljeno število Zlatih točk zbrali pred uradnim koncem donacij, bi se možnost zbiranja Zlatih točk zaključila, zbiranje pa ne bi bilo več možno. Najmanjši znesek Zlatih točk, ki ste ga lahko podarili, je bil 50.